Вступ: Від переліку нормативних актів до стратегії підготовки
Обізнаність із переліком законів, що входять до програми тестування НАБУ, є лише вихідним пунктом підготовки. Значно важливіше розуміти, які саме норми цих законів є предметом тестових завдань, що становить змістове ядро питань, а що охоплюється лише дотично. Ця стаття є аналітичним орієнтиром для кандидата на посаду детектива, який готується до проходження обох рівнів тестування на знання законодавства.
Якщо ви ще не ознайомилися зі структурою іспиту, форматом завдань, прохідними балами та технічними умовами проведення, рекомендується розпочати з матеріалу: 📄 Тестування на знання законодавства в НАБУ: 1-й і 2-й рівень, прохідний бал та регламент
Загальна структура конкурсу — всі його компоненти, порівняльна характеристика з іншими процедурами та стратегічний огляд — наведені у матеріалі: 📄 Конкурс на посаду в НАБУ: вимоги, етапи та підготовка
1. Публічний характер бази тестових питань та його значення для підготовки
Відповідно до Порядку проведення конкурсу (наказ від 15.01.2026 № 12), перелік тестових питань затверджується Директором НАБУ та оприлюднюється на офіційному вебсайті Бюро у відкритому доступі. Це принципово відрізняє тестування НАБУ від, наприклад, кваліфікаційного іспиту суддів, де завдання генеруються із закритої бази: тестові питання НАБУ є загальнодоступними.
Практичний висновок: підготовка до тесту — це не лише системне опрацювання нормативного матеріалу, а й ознайомлення з конкретними формулюваннями та акцентами, закладеними в офіційну базу. Розуміння логіки побудови завдань дає змогу ефективніше розподіляти час і ресурси підготовки.
Водночас слід враховувати, що законодавство змінюється, а база питань підлягає оновленню. Необхідно систематично перевіряти актуальну версію переліку на вебсайті НАБУ та використовувати навчальні матеріали, що відповідають чинній редакції нормативних актів.
2. Перший рівень: нормативний матеріал і акценти тестування
2.1. Закон «Про Національне антикорупційне бюро України»: точність в деталях
ЗУ «Про НАБУ» є центральним нормативним актом першого рівня і водночас тим, де більшість кандидатів зазнають найбільших втрат балів. Причиною є поширена практика поверхневого опрацювання: загальні положення засвоюються, натомість тестові завдання перевіряють конкретні числові значення, строки та вичерпні переліки.
Норми, що потребують точного засвоєння:
- Строк повноважень Директора НАБУ: 7 років, без права призначення на другий строк (стаття 6).
- Вікові вимоги до Директора: не менше 35 років на момент призначення (стаття 6).
- Підстави дострокового припинення повноважень Директора: вичерпний перелік статті 8, і особливо — перелік обставин, що до нього не відносяться (зокрема, ініціатива Президента без нормативно визначених підстав).
- Підслідність НАБУ (стаття 4): конкретні статті КК та мінімальні розміри збитків або неправомірної вигоди, що визначають компетенцію Бюро. Типовий формат завдання: «Чи відноситься до підслідності НАБУ справа про неправомірну вигоду у розмірі 50 000 грн, одержану заступником начальника відділу обласної державної адміністрації?»
- Категорії суб'єктів підслідності НАБУ: Президент, Прем'єр-міністр, народні депутати, судді Конституційного суду, керівники центральних органів виконавчої влади та інші. Перелік є вичерпним — завдання перевіряють знання конкретних посадових категорій, а не лише загальне розуміння принципу підслідності.
- Максимальна чисельність осіб начальницького складу: 700 осіб (стаття 5).
- Судовий орган, уповноважений санкціонувати НСРД у справах НАБУ: Вищий антикорупційний суд.
Норми, що потребують концептуального розуміння:
- Розмежування компетенцій НАБУ та ДБР, НАБУ та СБУ: принцип визначення підслідності за суб'єктом злочину.
- Взаємовідносини НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури: процесуальне керівництво детективами НАБУ з боку САП при організаційній самостійності останньої.
- Межі повноважень Ради громадського контролю при Бюро.
2.2. Закон «Про запобігання корупції»: диференціація суміжних понять
ЗУ «Про запобігання корупції» містить розгалужену систему обмежень і заборон, деталі якої є предметом тестових завдань. Саме тут кандидати з належним загальним знанням закону припускаються помилок через невиважене розрізнення суміжних понять.
Найбільш тестовані аспекти:
Поняття корупційного та пов'язаного з корупцією правопорушення (стаття 1): Ці категорії є самостійними і мають різні правові наслідки. Корупційне правопорушення — умисне діяння посадової особи з використанням службового становища. Правопорушення, пов'язане з корупцією, — порушення вимог цього Закону (у сфері декларування, конфлікту інтересів тощо), яке не обов'язково утворює склад злочину.
Перелік суб'єктів відповідальності (стаття 3): Типова помилка — виключення з переліку певних категорій: керівників та посадових осіб юридичних осіб публічного права, посадових осіб іноземних держав, осіб, що виконують функції держави в умовах надзвичайних обставин тощо. Завдання здебільшого будуються на межових ситуаціях.
Граничні значення допустимої вартості дарунків (стаття 23): Поширений формат завдання: «Яку максимальну суму може отримати службовець як дарунок від однієї особи протягом року?» — 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб; сукупно від усіх осіб — не більше 2 прожиткових мінімумів.
Реальний та потенційний конфлікт інтересів (стаття 1): Обидва поняття мають схожі визначення, але тягнуть різні правові наслідки. Потенційний конфлікт — наявний приватний інтерес, який ще не вплинув на виконання службових повноважень. Реальний — такий, що вже впливає. Обов'язки щодо повідомлення та порядок їх виконання є самостійним блоком тестових завдань.
Строки подання декларацій (стаття 45): Щорічна декларація — до 1 квітня; декларація кандидата на посаду — до призначення; декларація після звільнення — протягом 30 днів.
Обмеження щодо представництва після звільнення (стаття 26): Особи, які обіймали посади, визначені законом, протягом 1 року після звільнення не можуть представляти інтереси третіх осіб перед органом, у якому вони раніше працювали.
2.3. Закон «Про державну службу»: структурні та процедурні норми
У тестуванні НАБУ з ЗУ «Про державну службу» акцент зроблено на структурних та процедурних нормах, а не на змісті посадових обов'язків.
Ключові теми:
- Категорії посад (стаття 6): «А» — керівники вищого рівня (Кабінет Міністрів, НАБУ, НАЗК тощо), «Б» — керівники середнього рівня, «В» — фахівці. Завдання перевіряють практичне застосування: до якої категорії відносяться конкретні посади в НАБУ.
- Обмеження, пов'язані з прийняттям на державну службу (стаття 19): наявність корпоративних прав, членства в управлінських органах підприємств — типовий предмет завдань.
- Строкові та безстрокові призначення: диференціація за категоріями посад (категорія «А» — строкові).
- Переведення, стажування та відрядження (статті 33–37): процедурні деталі, що перевіряються у форматі ситуаційних завдань.
- Щорічне оцінювання результатів службової діяльності (статті 44–47): суб'єкти проведення, критерії, правові наслідки результату «не відповідає».
2.4. Конституція України: точність відтворення норм
Конституція України є нормативним актом, знання якого зазвичай оцінюється за точністю відтворення конкретних формулювань. Поверхневе розуміння норм на рівні загального змісту без засвоєння точних формулювань є типовою причиною помилок.
Характерні предмети тестових завдань:
- Форма державного правління: питання потребує розуміння системи розподілу повноважень між Президентом і Верховною Радою в контексті розділів V–VI Конституції.
- Підстави обмеження свободи: перелік статті 29 є вичерпним — завдання перевіряють знання підстав і суб'єктів, уповноважених приймати відповідні рішення.
- Права, що не підлягають обмеженню навіть в умовах воєнного стану (стаття 64): конкретний перелік — заборона катувань (стаття 28), презумпція невинуватості (стаття 62), права дитини (стаття 52) тощо.
- Функції прокуратури (стаття 131-1) та їх співвідношення з повноваженнями НАБУ — предмет завдань, спрямованих на перевірку розуміння меж компетенції суміжних органів.
3. Другий рівень: пріоритезація нормативного масиву
Другий рівень охоплює значно більший масив нормативного матеріалу, ніж перший. Послідовне опрацювання КК та КПК без тематичних пріоритетів є методологічно неефективним підходом. Натомість рекомендується тематична та ситуаційна підготовка із зосередженням на блоках, що мають найбільшу представленість у тестових завданнях.
3.1. Кримінальний кодекс: пріоритет корупційних складів
Детектив НАБУ здійснює розслідування злочинів, передбачених передусім розділом XVII КК — Злочини у сфері службової діяльності та корупція. Саме тут зосереджена найбільша частка тестових завдань другого рівня.
Статті, що потребують точного засвоєння:
- Стаття 364. Зловживання владою або службовим становищем: обов'язкові ознаки суб'єкта (службова особа), форма вини (умисел), мета (особиста вигода або вигода третіх осіб), наслідки (істотна шкода — понад 100 н.м.д.г.).
- Стаття 368. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди: порогові значення кваліфікуючих ознак (великий розмір — понад 200 н.м.д.г., особливо великий — понад 400 н.м.д.г.); розмежування зі статтею 368-3 (підкуп службової особи юридичної особи приватного права).
- Стаття 368-2. Незаконне збагачення: склад злочину, суб'єкт (особа, уповноважена на виконання функцій держави), особливості доказування.
- Стаття 368-5. Незаконне збагачення (з вищими пороговими значеннями): знання відмінностей між статтями 368-2 і 368-5 є предметом типових завдань.
- Стаття 369. Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди: форма активного підкупу; розмежування з провокацією підкупу (стаття 370).
- Стаття 366-1. Декларування завідомо недостовірних відомостей: суб'єкт, предмет, умисел, мінімальний розмір прихованого майна, що утворює кримінальний склад (500 і більше мінімальних заробітних плат).
- Стаття 370. Провокація підкупу: критерії відмежування від правомірних оперативно-розшукових заходів; правові наслідки провокації для допустимості доказів.
Загальна частина КК: акцент на корупційному контексті
- Стаття 18. Суб'єкт злочину: розмежування поняття «особа, що виконує управлінські функції» та «службова особа» — принципове для правильної кваліфікації.
- Статті 27–29. Співучасть: форми співучасті та відповідальність кожного зі співучасників у корупційних схемах — стандартна ситуаційна тема.
- Статті 45–46. Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям та примиренням: обмеження застосовності щодо корупційних злочинів.
3.2. Кримінальний процесуальний кодекс: права детектива та допустимість доказів
У КПК тестові завдання для детектива НАБУ концентруються навколо двох ключових питань: меж процесуальних повноважень детектива та критеріїв допустимості доказів.
Блок негласних слідчих (розшукових) дій (статті 246–275):
- Перелік видів НСРД та відмінності між слідчими і розшуковими різновидами.
- Суб'єкт судового контролю у справах НАБУ: слідчий суддя Вищого антикорупційного суду — принципова особливість, що відрізняє провадження НАБУ від загальних.
- Строки проведення НСРД та порядок їх продовження.
- Аудіо-, відеоконтроль особи (стаття 260): особливості як найбільш поширеного виду НСРД у справах про корупцію.
- Контроль за вчиненням злочину (стаття 271): спостереження, контрольована поставка, контрольована та оперативна закупівля, спеціальний слідчий експеримент — відмінності між видами та підстави їх застосування.
Блок доказів (статті 84–110):
- Стаття 87. Недопустимі докази: підстави визнання доказу недопустимим; концепція похідних недопустимих доказів в українській версії КПК.
- Стаття 89. Вирішення питання про допустимість доказів: суб'єкт і порядок вирішення.
- Стаття 85. Належність доказів: перелік відомостей, що можуть слугувати доказами у справах про корупцію.
Запобіжні заходи (статті 176–213):
- Підстави застосування тримання під вартою (стаття 177): вичерпний перелік ризиків. Типове завдання: «Чи є тяжкість інкримінованого злочину самостійною підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою?» (Відповідь: ні).
- Строки досудового розслідування (стаття 219): диференціація залежно від тяжкості злочину та умови продовження.
- Спеціальне досудове розслідування in absentia (статті 297-1–297-5): умови застосування та специфіка щодо осіб, які переховуються від органів досудового розслідування.
3.3. Закон «Про оперативно-розшукову діяльність»: розмежування з НСРД
Концептуальна помилка, що стабільно відтворюється серед кандидатів, — ототожнення оперативно-розшукової діяльності за ЗУ «Про ОРД» із негласними слідчими (розшуковими) діями за КПК. Між цими інститутами існує принципова відмінність, що є предметом тестових завдань.
Порівняльна характеристика:
| Параметр | ОРД (ЗУ «Про ОРД») | НСРД (КПК) |
|---|---|---|
| Правова підстава | Оперативне завдання, ОРС | Ухвала слідчого судді ВАКС |
| Мета | Виявлення злочинів та осіб, причетних до їх вчинення | Збирання доказів у кримінальному провадженні |
| Процесуальне значення результатів | Підстава для початку провадження; безпосередньо доказами не є | Безпосередньо як докази |
| Суб'єкт контролю | Прокурор у порядку нагляду | Слідчий суддя |
Норми, що потребують точного засвоєння:
- Статті 6–8 ЗУ «Про ОРД»: вичерпний перелік підстав для проведення ОРД та видів оперативно-розшукових заходів. Типове завдання: «Чи може детектив НАБУ розпочати оперативно-розшукову діяльність щодо особи виключно на підставі анонімного повідомлення?» (Відповідь: ні — анонімне повідомлення не входить до переліку підстав статті 6).
- Поняття оперативно-розшукової справи та підстави для її заведення.
- Порядок використання результатів ОРД у кримінальному провадженні: допустимість як підстави для внесення відомостей до ЄРДР; процесуалізація в порядку КПК як умова набуття доказового значення.
3.4. ЄКПЛ: ситуаційне застосування норм Конвенції
Тестові завдання з ЄКПЛ у контексті діяльності НАБУ побудовані переважно на застосуванні положень Конвенції до конкретних процесуальних ситуацій, а не на відтворенні тексту статей.
Характерні формати завдань:
— «Детектив провів обшук у житлі без ухвали суду, посилаючись на невідкладність. Порушення якої статті Конвенції може бути констатоване?» (Стаття 8 — право на повагу до житла; стаття 5 — у разі одночасного обмеження свободи пересування особи).
— «Стороні захисту не було надано достатнього часу для ознайомлення з матеріалами справи. Яка стаття Конвенції порушена?» (Стаття 6 § 3(b) — право на достатній час і можливості для підготовки захисту).
— «Суд постановив рішення про конфіскацію майна без встановлення його злочинного походження поза розумним сумнівом. Яка стаття Конвенції може бути порушена?» (Стаття 1 Протоколу № 1 — захист права власності).
Правові позиції ЄСПЛ, що підлягають засвоєнню:
- «Gäfgen v. Germany»: абсолютний характер заборони катування (стаття 3) виключає допустимість доказів, отриманих з її порушенням, незалежно від обставин.
- «Bannikov v. Latvia» та ряд справ проти України: стаття 5 щодо допустимих строків тримання під вартою та правомірності їх продовження.
- «Nechyporuk and Yonkalo v. Ukraine»: сукупне порушення статей 3, 5, 6 при отриманні зізнань під примусом — типовий орієнтир при вирішенні питань допустимості доказів.
3.5. Положення про ЄРДР: точність у строках і процедурах
Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань охоплює відносно невеликий нормативний масив, однак тестові завдання з нього перевіряють конкретні строки та процедурні вимоги, точне знання яких є обов'язковим.
Норми, що потребують точного засвоєння:
- Строк внесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви: невідкладно, але не пізніше 24 годин.
- Суб'єкт, уповноважений вносити відомості: слідчий або прокурор особисто — делегування цього обов'язку не допускається.
- Момент початку досудового розслідування: збігається з моментом внесення відомостей до ЄРДР.
- Унікальний номер кримінального провадження: присвоюється автоматично при внесенні до ЄРДР і залишається незмінним протягом усього провадження.
- Доступ до відомостей ЄРДР: повний доступ прокурора та детектива в межах їх провадження; доступ інших осіб — лише в обсязі, визначеному КПК.
4. Системні помилки в підготовці кандидатів
Аналіз типових результатів тестування дає змогу виокремити кілька стійких методологічних помилок.
Помилка 1. Недооцінка ЗУ «Про НАБУ» на тлі процесуального законодавства
Кандидати з юридичною фаховою освітою нерідко зосереджуються на КК та КПК, вважаючи ЗУ «Про НАБУ» нескладним для засвоєння. Однак завдання першого рівня з цього закону перевіряють деталі — строки, розміри, посадові категорії — які, як правило, не є предметом систематичного вивчення в межах юридичної освіти. Кожна хибна відповідь на першому рівні скорочує відстань до межі прохідного балу в 35 правильних відповідей.
Помилка 2. Ототожнення ОРД із НСРД
Обидва інститути стосуються конфіденційних методів отримання інформації, однак відрізняються за правовою природою, підставами, суб'єктами санкціонування та процесуальним значенням результатів. Завдання на розмежування є обов'язковою складовою другого рівня тестування.
Помилка 3. Правові знання без тестової методики
Практикуючий юрист або слідчий може мати глибокі знання КПК, однак зазнати труднощів на тесті через відсутність навички роботи з форматом закритих питань із чотирма варіантами відповіді, де три є близькими до правильного. Відпрацювання тестової методики є самостійним і необхідним елементом підготовки.
Помилка 4. Нехтування числовими значеннями та строками
КК, КПК та ЗУ «Про запобігання корупції» містять численні строки, порогові значення та кваліфікуючі ознаки. Завдання на кшталт «Який мінімальний розмір неправомірної вигоди утворює «великий розмір» за статтею 368 КК?» або «Який строк чинності результатів тестування на знання законодавства у конкурсі НАБУ?» вимагають точних відповідей — наближені значення є хибними.
5. Інструментарій підготовки на платформі Gradly
Підготовка до тестування НАБУ на платформі Gradly ґрунтується на трьох засадах: актуальності нормативної бази, відтворенні реальних умов оцінювання та адресній аналітиці результатів.
- База тестових завдань сформована відповідно до офіційного переліку НАБУ із врахуванням чинних редакцій нормативних актів. Кожне завдання супроводжується поясненням правильної відповіді з посиланням на конкретну норму закону.
- Режим симуляції іспиту відтворює реальні умови проведення: таймінг 50 або 90 хвилин, випадкова генерація завдань, автоматичне завершення після спливу відведеного часу.
- Аналітика за тематичними блоками: за підсумками кожного тренувального іспиту відображається розподіл результатів у розрізі окремих нормативних актів. За незадовільних показників по конкретному блоку — КПК, ЗУ «Про ОРД» тощо — система пропонує цільовий тренінг саме з відповідних норм.
👉 Розпочати підготовку до тестування НАБУ на Gradly
Висновки: системність як умова успішного результату
Тест другого рівня НАБУ є не іспитом із загальної теорії права, а цілеспрямованим інструментом оцінки: чи знає кандидат нормативну базу, з якою йому доведеться працювати як детективу. Результат на іспиті визначається не широтою правового кругозору, а глибиною засвоєння конкретних блоків: підслідність НАБУ, корупційні склади КК, процесуальні права детектива за КПК та ЗУ «Про ОРД», антикорупційні стандарти ЄКПЛ.
Кандидат, який поєднав системне опрацювання нормативного матеріалу з відпрацюванням тестового формату і розуміє не лише «що написано в законі», а й «як це питання сформульовано в базі», — досягає результату, що дає змогу зосередити зусилля на наступних, не менш відповідальних етапах конкурсу.
Що далі після тестування на знання законодавства?
Кандидати, які подолали прохідний бал обох рівнів, переходять до наступного компонента кваліфікаційного іспиту. Для більшості посад детективів ним є тестування загальних здібностей — три блоки за системою Psymetrics із прохідним балом 100 зі 145.
Цей компонент вимагає принципово іншого підходу до підготовки: знання нормативних актів тут не є визначальним чинником. Детальний аналіз структури, механізму адаптивного оцінювання та практичні стратегії для кожного блоку:
📄 Тест загальних здібностей НАБУ: Psymetrics, три блоки, прохідний бал 100